Potasyum İçeren Besinler

Potasyum İçeren Besinler

Potasyum: Tuza benzeyen kan ve dokularda bulunan bir maddedir. Kas hareketlerinin sağlanmasında ve kalbin kasılmasında çok önemli rol oynar. Besin maddelerinin hücrelere taşınmasına ve atık ürünlerin hücrelerin dışına çıkarılmasına yardımcı olur.

Böbreğin işlevlerinden biri, kanınızda potasyum düzeyini ayarlamaktır. Fazlası, basitçe böbreklerden süzülüp atılır. Böbrekleriniz bu işlevi yerine getiremediğinde kanınızdaki potasyum düzeyi yükselir. Bu çok tehlikeli bir durumdur ve aniden kalp durmasına sebep olabilir.

Diyaliz esnasında fazla potasyum vücudunuzdan atılır. Fakat; diyaliz seanslarınızın arasında potasyum vücudunuzda çabuk birikir. Bu yüzden potasyum böbrek hastalarının diyetinde çok önemlidir. Meyve ve sebzeler potasyumdan zengindir. Doktorunuzun veya diyetisyeninizin önerdiği miktarda meyve & sebze tüketin. Potasyumdan çok zengin yiyecekleri beslenmenizden çıkartmaya çalışın.

Yemeklerde kullanılan tüm sebzelerin önce haşlanması ve haşlama suyunun atılması gerekir. Pişirme tekniğinizi değiştirerek besinlerdeki potasyumun seviyesini düşürebilirsiniz. Bunun için 1. Aşamada sebzeleri dilimleyip en az 2 saat suda bekletin. 2. aşamada suyu dökün ve sebzelerin üzerine yeni su ilave ederek sebzeleri pişirin. Kalan pişirme suyunu kullanmayın.

Potasyumdan Çok Zengin Bazı Yiyecekler:

 • Kuru erik: Potasyumdan zengin bir meyvedir. 100 gram kuru erik 732 mg potasyum içerir. Birçok kuru meyve potasyumdan çok zengindir.
 • Ispanak: 100 gr ıspanak 558 mg potasyum içerir.
 • Patates: 100 gr patates 535 mg potasyum içerir. Özellikle kabukları önemli potasyum seviyelerine sahiptir.
 • Mantar: 100 gr mantar 414 mg potasyum içerir. Protein zengini olan bu sebzeyi böbrek hastalarının sınırlı tüketmesi gerekir.
 • Avokado: 100 gr avokado ortalama 485 mg potasyum içerir.
 • Muz: Bolca potasyum içerir. Bir orta boy muz 422 mg potasyum içerir.
 • Domates: Orta boy domates yaklaşık 292 mg, 1 bardak domates püresi 1065 mg potasyum içerir.
 • Kuru Fasulye: Demir, protein ve liften zengin, şeker ve yağdan fakir içeriğiyle bilinen kuru fasulye, aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağıdır. 175 gram pişmiş kuru fasulyede ortalama; 829 mg kadar potasyum bulunur.
 • Barbunya fasulyesi: 100 gr 403 mg potasyum içerir. Birçok fasulye ve kurubaklagil türü yüksek oranda potasyum içerir. Bu sebeple böbrek hastalarının bakliyatlardan uzak durması gerekir.
 • Karpuz: Karpuz, potasyum ile birlikte A ve C vitaminlerini de içermektedir. Serinletici etkisinden dolayı yaz aylarında en fazla tercih edilen meyvelerden olan karpuzun, su oranı da oldukça yüksektir.  2 adet üçgen dilim karpuz ortalama; 640 mg potasyum içerir.
 • Nar: 1 orta boy narda ortalama; 666 mg potasyum vardır.  
 • Kahve: 1 bardak kahve 455 mg potasyum içerir.

Uzm. Diyetisyen Deniz Berksoy | 02.07.2021

Kaynakça:

 1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Potassium-Consumer/
 2. https://medlineplus.gov/ency/article/002413.htm
 3. https://www.healthdirect.gov.au/potassium
 4. https://medlineplus.gov/potassium.html
 5. https://ods.od.nih.gov/pubs/app10dgapotassiumlist.pdf
 6. https://www.nefroloji.org.tr/
 7. Besinlerin Bileşimleri. Türk Diyetisyenler Derneği Yayını: 1. Yeniçağ, Ankara, 1991.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
Facebook
Instagram