Hemodiyaliz

Hemodiyaliz, böbrek yetersizliği nedeniyle vücuttan atılamayan üre, kreatinin, fosfor gibi maddelerin su ile birlikte vücut dışında yer alan membran ile kandan temizlenmesi uygulamasıdır.

Hemodiyaliz tedavisi, hastaların ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir. Hemodiyaliz sırasında hastanın kanı vücudun dışında bir filtreden geçirilerek hastaya geri verilir. Tedavi sürecinde hastanın kan pıhtılaşmasını önlemek için bazı ilaçlar da kullanılabilir.

Hemodiyaliz genellikle bir hafta içerisinde 3 kez, 4-5 saatlik sürelerle gerçekleştirilir. Hastalar adreslerinden alınarak kliniğe getirilir ve diyaliz işlemi tamamlandıktan sonra özel araçlarla tekrar adreslerine bırakılır. Hemodiyaliz gören hastalar, tedavi almadıkları zamanlarda günlük yaşamlarını sürdürebilir.

Hastaların durumu uygun olduğu halde, evde hemodiyaliz görmeleri de mümkündür. Hasta ya da hasta yakını diyaliz işlemleri ile ilgili eğitim aldıktan sonra; gerekli ekipman ve makinelerin temininin ardından evde hemodiyaliz işlemine başlanabilir.

Evde hemodiyaliz tedavisi gören hastalar, haftada 2-3 kez 8 saate kadar diyaliz görebilir. Hastalar geceleri uyku sırasında da tedaviye devam edebildikleri için, evde hemodiyaliz tedavisi aktif çalışan hastalar için avantaj sağlar.

Bizimle İletişime Geçin