Diyaliz Nedir

Diyaliz Hasta/ Hasta Yakını Bilgilendirme Serisi -1

Diyaliz Nedir?, Diyaliz, Böbrek Yetmezliği Hastalarına Nasıl Yardımcı Olur?, Diyaliz Ne Zaman Gereklidir?, Diyaliz Tedavisi Kronik Böbrek Rahatsızlığını İyileştirir Mi? Hastalara ve hasta yakınlarına faydalı olabilecek içerikler üretmeye devam ediyoruz. Yazı dizimize başlamadan önce yazı dizimizin ilk bölümünde şu başlıklara değinerek Diyaliz hastalarına ve diyaliz hastası yakınlarına bilgilendirmelerde bulunmak istiyoruz.

Diyaliz Nedir?

Diyaliz, böbrek yetmezliğinde biriken atık ürünlerin ve fazla sıvının yapay olarak vücuttan uzaklaştırıldığı bir işlemine denir. Akut böbrek hasarı gelişen veya Son Dönem Böbrek Hastalığı (SDBH) hastaları için hayat kurtarıcı bir yöntemdir. Bkz Diyaliz ve Hemodiyaliz Nedir? Ayrıca Sağlık Bakanlığının sitesinden de ilgili yazıya ulaşabilirsiniz. BKZ

Şiddetli böbrek yetmezliği olan hastalara diyaliz nasıl yardımcı olur?

Diyaliz, yetmezlikte olan böbreklerin aşağıdaki işlemlerini yerine getirerek vücuda yardımcı olur:

  • Üre, kreatinin gibi atık maddelerin kandan uzaklaştırılması.
  • Fazla sıvının uzaklaştırılması ve vücutta yeterli sıvı miktarının devam ettirilmesi.
  • Elektrolit ve asit-baz bozukluklarının düzeltilmesi.

Ancak, diyaliz tedavisi hemoglobin düzeylerini korumak için gerekli olan eritropoietin hormonu üretimi gibi normal böbreğin kan üretmeye yardımcı tüm işlevlerini yerine getiremez.

Ne zaman diyaliz gereklidir?

Böbrek fonksiyonu normalin %85-90’ı kadar azaldığında (SDBH) evresine eriştiğinde vücutta sıvı ve atık maddeler birikmeye başlar. Kreatinin ve diğer azotlu atık ürünler gibi toksinlerin(zehirli atıkların) birikmesi sonucu hastada bulantı, kusma, yorgunluk, şişme ve nefes darlığı gibi belirtilere yol açar. Böbrek Hastalığı Belirtileri yazımıza göz atabilirsiniz. Bu duruma topluca üremi adı verilir. Bu aşamada tıbbi tedavi yetersiz kalır ve hastaya diyalize başlanması gerekir.

Diyaliz tedavisi kronik böbrek hastalığını (KBH) iyileştirir mi?

Hayır. Kronik böbrek hastalığı geri döndürülemez ve bir hasta Evre 5 denilen hastalığın son aşamasına eriştiğinde (Son Dönem Böbrek Hastalığı= (SDBH) başarılı bir böbrek nakli yapılmadığı sürece hayat boyu sürecek diyaliz tedavisine ihtiyaç duyulacaktır. Diğer taraftan, Akut Böbrek Hastalığı (ABH) hastaları ise böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olan sorun düzelinceye kadar kısa bir süre diyaliz desteğine ihtiyaç duyar.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
Facebook
Instagram