Böbrek Hastalıkları ile İlgili Efsaneler ve Gerçekler

Böbrek Hastalıkları ile İlgili Efsaneler ve Gerçekler

Efsane: Serum kreatinin düzeylerim normalin biraz üzerinde. Ama kendimi mükemmel hissediyorum dolayısıyla endişelenecek bir şey yok.

Gerçek: Çok düşük serum kreatinin artışları bile böbrek bozukluğunun bir göstergesi olabilir ve daha çok dikkat edilmelidir. Çeşitli böbrek hastalıkları böbreklere zarar verebilir, bu nedenle zaman kaybetmeden Nefroloji (böbrek hastalıkları) uzmanına danışılmalıdır.

Efsane: Böbrek yetmezliği gelişen bir hastada diyaliz uygulanması, sonradan diyalizi devamlı bir ihtiyaç haline getirir.

Gerçek: Hayır. Diyaliz ihtiyacının devamlı veya geçici olacağını belirleyen birçok etken mevcuttur.

Akut böbrek yetmezliği veya akut böbrek hasarı geçici ve geri dönüşümü mümkün böbrek yetmezlikleridir. Akut böbrek yetmezliği sadece küçük bir hasta grubunun kısa bir süreliğine diyaliz ihtiyacı olmaktadır. Akut böbrek yetmezliğinde uygun tedavi ve birkaç diyaliz seansı ile genelde böbrek iyileşir. Ömür boyu diyaliz hastası olma korkusu ile diyalizi geciktirmek hayatı tehdit eden bir duruma neden olabilir.

Kronik böbrek hastalığı ilerleyici ve geri dönüşü mümkün olmayan bir böbrek yetmezliğidir. İleri dönem böbrek hastalıkları (Son dönem böbrek hastalığı) düzenli ve ömür boyu diyaliz tedavisi veya böbrek nakli gerektirir.

Efsane: Diyaliz böbrek yetmezliğini iyileştirir.

Gerçek: Diyaliz böbrek yetmezliğinde vücuttaki atık maddeleri atması, asit baz dengesini sağlaması, elektrolitleri düzenlemesi nedeni ile etkili ve hayat kurtaran bir tedavidir. Bu atık maddelerin vücutta birikmesi hayati tehlikeye neden olabilir. Diyaliz böbreğin artık yapamaz olduğu fonksiyonlarını üstlenmiş olur. Diyaliz ciddi böbrek yetmezliği olan hastalarda yaşam süresini uzatmada yardımcı bir tedavi yöntemidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
Facebook
Instagram