Böbrek Hastalığının Belirtileri

Böbrek Hastalığının Belirtileri

Böbrek hastalığının belirtileri kişiden kişiye, hastalığın nedenine ve evresine göre değişmekle birlikte, genel semptomlarını altı maddede sıralamak mümkündür.

Böbrek Hastalığı Semptomları

Böbrek hastalığının semptomları genelikle hafif ve spesifik olmadığından erken dönemde tanı koymak zordur.

  • Yüz, karın ve ayakta şişlikler olması… Böbrek hastalığından kaynaklanan şişliklerin karakteristik özelliklerinden birisi özellikle de sabahları göz kapaklarının altında olmasıdır (periorbital ödem). Böbrek yetmezliği şişliğin sık ve önemli bir nedenidir. Ancak, şişliğin her zaman böbrek yetmezliği anlamına da gelmediği akılda tutulmalıdır. Aynı şekilde, bazı durumlarda böbrek yetmezliği olmasına rağmen bazı hastalarda şişlik görülmeyebilir.
  • Ağızda anormal bir tat ve iştahsızlık böbrek yetmezliği olan kişilerde sıkça görülen problemlerdendir. Böbrek fonksiyonlarının kötüleşmesiyle birlikte toksik maddelerdeki artış bulantı, kusma ve bazen de inatçı hıçkırıklara neden olabilir.
  • Böbrek yetmezliği hastalarında, hipertansiyon sık görülür. Özellikle 30 yaş altı hastalarıda veya tanı anında kan basıncının yüksek olması böbrek hastalığının işareti olabilir.
  •  Çabuk yorulma, güçsüzlük, konsantrasyon güçlüğü ve düşük hemoglobin düzeyine bağlı olarak solukluk böbrek hastalarında görünen semptonlar arasındadır.
  • Başta bel bölgesi olmak üzere yaygın vücut ağrıları, bacak krampları ve kaşıntı böbrek hastalarında rastlanan şikayetlerdendir. Ayrıca çocuk hastalarda büyüme geriliği, kısa boy ve bacak kemiklerinde eğilme de görülebilir.
  • Sık idrara çıkma ancak idrar miktarında azalma olması, idrara çıkma sırasında yanma ve idrar yolu enfeksiyonları gibi şikayetler de böbrek hastalıklarının belirtileri arasındadır.

Yukarıda belirtilen şikayetlerden herhangi birinin varlığında böbrek hastalıkları uzmanına ( Nefrolog) başvurunuz.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
Facebook
Instagram