Böbrek Hastaları Koronavirüsten Nasıl Korunmalıdır?

Böbrek Hastaları Koronavirüsten Nasıl Korunmalıdır?

Tüm dünyayı etkisi altına alarak bir pandemiye dönüşen COVID-19 (Koronavirüs) enfeksiyonunun sırasında, Böbrek tutulumunun sık görüldüğü tespit edilmiştir. Kronik böbrek hastaları, diyaliz hastaları ve böbrek nakli hastaları da bağışıklık sistemi baskılanmış olduğundan bu enfeksiyona karşı savunma mekanizması daha düşük olabilecek riskli grupta yer almaktadır.

Bu yazımızda böbrek hastaları ve böbrek nakil geçiren kişilerin bu enfeksiyondan korunması için alması gereken tedbirlerden bahsedeceğiz.

Ellerle Yüze Temastan Kaçınılmalı

Virüsler damlacıkların solunması ya da damlacık taşıyan bir yüzeye dokunmak suretiyle ele taşınan virüsün ağız, burun ve göz mukozasına teması ile bulaştığından ellerin sık sık en az 20 sn süreyle yıkanması ve yıkanmadığı sürece belirtilen bölgelere değdirilmemesi son derece önemlidir.

Kalabalık Ortamlardan Uzak Durulmalı

Özellikle kapalı alanlarda ve kişi sayısının fazla olduğu toplu taşıma vb. ortamlardan uzak durulması son derece önemlidir. Eğer bu ortamlara girilmesi gerekli bir durum ise bu halde maske kullanımı ellerin dezenfekte edilmesi gibi tüm tedbirler özenle alınmalıdır.

Bağışıklık Sistemini Baskılayıcı İlaç kullananlar Mecbur Kalmadıkça Sağlık Kuruluşlarına Gitmemeli

Sağlık Kuruluşlarında enfekte olmuş hasta sayısı yoğun olacağından, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullanan kişiler bu ortamda daha fazla risk altında olacaktır. Bu nedenle bu kişilerin zaruri bir durum bulunmuyorsa Sağlık Kuruluşuna gitmemeleri önemli bir tedbir olarak karşımıza çıkar.

Eğer Hastalık Belirtisi Taşıyorsanız Diyaliz Merkezine Gitmeden Önce Bilgi Verilmelidir

COVID-19 enfeksiyonuna yakalanma belirtisi sergileyen kişilerin diyaliz merkezine gitmeden önce mutlaka bilgi vermesi ve merkezin yönlendirmelerin harfi harfine uyması, kendi ve diğer hastaların korunması için son derece önemlidir.

Maske Kullanılmalı

Böbrek hastalıkları gerek diğer alabalık ortamlarda gerek diyaliz merkezinde ve işlem sırasında mutlaka maske kullanmalıdır. Maske kullanımında dikkat edilmesi gerekenler; maske takma ve çıkartma sonrasında ellerin 30 saniye süreyle sabunla yıkanması ve çıkarıldıktan sonra maskelerin ağzı kapalı çöp kutularına atılmasıdır.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
Facebook
Instagram