Böbrek Nakli Nasıl Yapılır?

Böbrek nakli organ bağışında bulunmuş ve hayatını kaybetmiş birinden ya da rızası olan canlı vericilerden, hasta kişiye nakletmek sureti ile gerçekleştirilir. 
DEVAMINI OKU

Tek Böbrekle Yaşamak

İnsanların tek böbrekle yaşamasının üç nedeni olabilir. Bunlardan ilki kişinin doğuştan tek böbrekle doğmasıdır. Diğer iki seçenek ise sonradan oluşur.
DEVAMINI OKU

Böbrek Hastalığının Belirtileri

Böbrek hastalığının belirtileri kişiden kişiye, hastalığın nedenine ve evresine göre değişmekle birlikte, genel semptomlarını altı maddede sıralamak mümkündür.
DEVAMINI OKU

Böbreklerin Fonksiyonları

Böbrekler insan vücudunun en hayati organları arasındadır ve oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Böbreklerin iki ana işlevi kanı temizlemek ve idrar oluşturmaktır.
DEVAMINI OKU

Diyaliz ve Hemodiyaliz Nedir?

Böbrek fonksiyonlarının %80 - %90 oranında kaybetmiş olan hastalara diyaliz tedavisi uygulanması gerekir. Diyaliz hemodiyaliz ve periton diyalizi olmak üzere iki farklı biçimde uygulanır.
DEVAMINI OKU

Diyaliz İşlemi Ne Kadar Sürer?

Diyaliz, sağlıklı böbrekler tarafından yapılan temel görevleri  gerçekleştiren bir tedavi yöntemidir. Kendi böbrekleriniz artık vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayamadığında gereklidir.
DEVAMINI OKU