blank

Yaşa Uygun Aktiviteler

WHO TURKEY (Dünya Sağlık Örgütü Türkiye şubesi) Sonbahar mevsiminin kendini iyiden iyiye gösterdiği bugünlerde bilgilendiriyor, Koç Diyaliz Merkezleri de hatırlatıyor.
Devamını Oku
blank

Diyaliz Hastalarında Fosfor ve Potasyum Neden Önemlidir?

𝗣𝗼𝘁𝗮𝘀𝘆𝘂𝗺 ; Tuza benzeyen kan ve dokularda bulunan bir maddedir. Kasların ve kalbin kasılmasında çok önemli rol oynar.
𝗙𝗼𝘀𝗳𝗼𝗿 ; dengesi böbrek yetersizliğinde bozulmaktadır. Böbrek yetmezliğinde kan fosfor düzeylerinde yükselme ve kalsiyum düzeylerinde azalma görülmektedir
Devamını Oku
blank

Santral Venöz Kateter (SVK)

Hemodiyalize kalıcı bir damar erişim yolu sağlanamayan hastalar için günümüzde sıklıkla Santral Venöz Kateter (SVK) kullanılmaktadır. Hastaların kan damarlarının uygun olmadığı ya da çok hassas olduğu durumlarda fistül oluşturmak mümkün olmayabilir. Bu durumda acil damar erişim yolu için santral venöz kateter tercih edilir. Hemodiyaliz tedavisi için şah damarı, köprücük altı toplar damar ya da uyluk (femoral) toplar damara kateter yerleştirilerek, SVK uygulaması Damar Cerrahı tarafından yapılabilir. SVK ile dolaşım sistemine hemen erişim sağlanabilir. SVK kullanan hastalar diyaliz sırasında el ve kollarını serbest şekilde hareket ettirebilir ve fistülden iğne girişimi yapılmaz.
blank

Böbrek Hastalarına Önerilen 10 Yiyecek

Böbrek hastalığı dünya nüfusunun yaklaşık% 10’unu etkileyen yaygın bir sorundur.
Böbrekler, birçok önemli işlevi yerine getiren küçük ama güçlü fasulye şeklindeki organlardır.
Devamını Oku
1 2 3