Aletli Periton Diyalizi (APD)

Aletli Periton Diyalizi (APD)

Aletli periton diyalizi (APD) periton diyalizinin bir makine yardımıyla yapılmasıdır. Klasik periton diyalizine nazaran bekleme süresi çok daha kısadır. Gün içinde aktif olan hastalarda ve yüksek periton geçirgenliği olan vakalarda yeterli ultrafiltrasyonu sağlamak için de APD uygulanabilir.

Periton Diyalizi Nedir?

Periton, karın boşluğunda bulunan ve iç organları saran ince bir zardır. Periton Diyalizinde, kan yapay bir zar ile vücudun dışında temizlenmek yerine vücudun içinde periton zarından geçerek temizlenir. İşlem sırasında silikon bir kateter ile diyaliz sıvısı periton boşluğuna verilip geri alınarak atık maddeler vücuttan uzaklaştırılmış olunur.

Aletli Periton Diyalizi (APD) Nasıl Uygulanır?

Aletli Periton Diyalizi tedavisi evde de uygulanabilen bir tedavidir. Hasta gece uyumadan önce set ve solüsyon torbalarını periton diyalizi makinesine yerleştirerek ve makinesini önerilen şekilde programlar. Hasta uyurken gece boyunca çalışan makine karın boşluğuna diyaliz sıvısını vererek, bekler ve sonra boşaltım sağlar.

Diyaliz tedavi yöntemleri mutlaka bir nefrolog kontrolünde ve hastanın gereksinimlerine ve hastalığın seyrine uygun şekilde belirlenmelidir.

Bu yöntem sayesinde diyaliz hastaları çalışma yaşamı ve sosyal hayatında aksatma yaşamadan günlük işlerini özgürce planlayabilir.

2 Comments

  1. blank

    Karadeniz bölgesinde periton diyaliz merkezleri varmi acaba

  2. blank

    Bu cihazın fiyatı nedir? Ne şekilde edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+
Facebook
Instagram